Terroir

Mikulovsko. Z vinařského pohledu fenomén jednak pro vysoké letní teploty, ale především díky Pálavě - poslednímu výběžku vápencových Bílých Karpat vsazenému na okraj lužních lesů dolního Podyjí. Dnes Chráněná krajinná oblast. Jižní svahy Pálavy, chráněné před prouděním studených větrů přicházejících Dyjsko-svrateckým úvalem od Brna, se řadí k nejlepším viničním tratím Mikulovské oblasti i české a moravské vinařské mapy vůbec.

Vápník bohatě obsažený v půdě omezuje růst révy a koncentruje její kvalitu, což dává vínům z Mikulovska jedinečný charakter velké pikantnosti, kořenitosti a hutnosti. Můžeme zde objevit vína s osobitým ovocným charakterem. Z přezrálých hroznů jsou to vína s výraznými medovými tóny, plná, hustá a minerální, botrytického charakteru. Prémiovou odrůdou těchto tratí je Ryzlink vlašský, po jehož boku vyniká i Rulandské bílé a hlavně jemu příbuzná odrůda Chardonnay. V posledních letech se tu osvědčují i některá místní novošlechtění - Pálava, Aurelius nebo i zahraniční odrůda Kerner, která je zvláště vhodná pro vápenité půdy.

Hlinitým půdám obcí Dolní Dunajovice, Březí a Dobré Pole vévodí již dlouhá léta Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a na méně vhodných polohách Müller Thurgau. Navíc díky tomu, že viniční svahy těchto obcí vystupují nad údolní proudnici chladného vzduchu, dávaly od pradávna výtečná vína z odrůd Ryzlink rýnský a Tramín.